ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA
– wystawa muzealna


    Słodką wystawę przygotowało Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży. Nie było co prawda degustacji pierników, ale znalazł się na niej najstarszy przepis z XVIII w. – „Compendiummedicumauctum…”
    Oprócz sposobu wykonania pierników, opisane zostały dzieje rzemiosła piernikarskiego sięgające XIV w. oraz jego rozkwit w XVII i XVIII w. Sprzedaż pierników odbywała się w kramach, które zwykle mieściły się na rynku w centrum miasta.
    Tak wyglądał średniowieczny kram (rekonstrukcja). Na półkach znalazły się gliniane, kamionkowe i drewniane naczynia
    Przyprawy korzenne były przewożone przez kupców, którzy pływali dużymi żaglowcami na Morzu Bałtyckim.
    Bardzo ciekawym eksponatem jest piec do wypiekania pierników zrekonstruowany na podstawie XVI – wiecznej ryciny.
    Jednym z elementów wyposażenia sklepu cukierniczego była kasa z odrębną półką, zawieszoną na ścianie, w której umieszczono monety.
    Na wystawie znalazły się też informacje dotyczące rozwoju najstarszej toruńskiej fabryki pierników po zniszczeniach w czasie II wojny światowej.
   W dzisiejszych czasach fabryka pierników bardzo dobrze prosperuje, jej specjałem są „pierniki historyczne”, które nawiązują do różnych wydarzeń z dziejów dawnej Polski.

Opracowała: Beata Kalinowska
beatak.bursa1@gmail.com
Opublikowano: 12.06.2020 r.

cofnij

 
FILIP POPŁAWSKI
„Malarstwo”


    Galeria Pod Arkadami zaprasza na wystawę malarstwa Filipa Popławskiego – artystę mieszkającego i tworzącego w Łomży. Wystawa zawiera kilkanaście prac: portrety oraz martwa natura. Oprócz malarstwa autor zajmuje się także rysunkiem i tatuażem artystycznym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, a swoje prace wystawiał w galeriach m.in. w Olsztynie, Częstochowie, Sopocie i Wrocławiu.

Opracowała: Beata . Kalinowska
beatak.bursa1@gmail.com
Opublikowano: 12.06.2020 r.

cofnij

 

WITOLD WARZYWODA
„Litografia”


    W Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży można obejrzeć wystawę litografii Witolda Warzywody – polskiego grafika, rysownika oraz nauczyciela akademickiego łódzkiej Akademii Sztuk Plastycznych. Autor wybrał trudną technikę graficzną – litografię, zaliczaną do druku płaskiego, gdzie rysunek do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki. Wystawa zawiera kilkadziesiąt prac o różnej tematyce.
    Muzea znów zapraszają do zwiedzania. Przy zachowaniu odpowiedniego dystansu, niewielkiej ilości osób w obiekcie i dezynfekcji rąk można bezpiecznie przenieść się do świata sztuki.

Opracowała: Beata Kalinowska
beatak.bursa1@gmail.com
Opublikowano: 12.06.2020 r.

cofnij

 
ostatnia akualizacja: 16.06.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego