Menu główne:
ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA
– wystawa muzealna
Słodką wystawę przygotowało Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży. Nie było co prawda degustacji pierników, ale znalazł się na niej najstarszy przepis z XVIII w. – „Compendiummedicumauctum…”
Oprócz sposobu wykonania pierników, opisane zostały dzieje rzemiosła piernikarskiego sięgające XIV w. oraz jego rozkwit w XVII i XVIII w. Sprzedaż pierników odbywała się w kramach, które zwykle mieściły się na rynku w centrum miasta.
Tak wyglądał średniowieczny kram (rekonstrukcja). Na półkach znalazły się gliniane, kamionkowe i drewniane naczynia
Przyprawy korzenne były przewożone przez kupców, którzy pływali dużymi żaglowcami na Morzu Bałtyckim.
Bardzo ciekawym eksponatem jest piec do wypiekania pierników zrekonstruowany na podstawie XVI – wiecznej ryciny.
Jednym z elementów wyposażenia sklepu cukierniczego była kasa z odrębną półką, zawieszoną na ścianie, w której umieszczono monety.
Na wystawie znalazły się też informacje dotyczące rozwoju najstarszej toruńskiej fabryki pierników po zniszczeniach w czasie II wojny światowej.
W dzisiejszych czasach fabryka pierników bardzo dobrze prosperuje, jej specjałem są „pierniki historyczne”, które nawiązują do różnych wydarzeń z dziejów dawnej Polski.
Opracowała: Beata Kalinowska
beatak.bursa1@gmail.com
Opublikowano: 12.06.2020 r.
cofnij
FILIP POPŁAWSKI
„Malarstwo”
Galeria Pod Arkadami zaprasza na wystawę malarstwa Filipa Popławskiego – artystę mieszkającego i tworzącego w Łomży. Wystawa zawiera kilkanaście prac: portrety oraz martwa natura. Oprócz malarstwa autor zajmuje się także rysunkiem i tatuażem artystycznym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, a swoje prace wystawiał w galeriach m.in. w Olsztynie, Częstochowie, Sopocie i Wrocławiu.
Opracowała: Beata . Kalinowska
beatak.bursa1@gmail.com
Opublikowano: 12.06.2020 r.
cofnij
WITOLD WARZYWODA
„Litografia”
W Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży można obejrzeć wystawę litografii Witolda Warzywody – polskiego grafika, rysownika oraz nauczyciela akademickiego łódzkiej Akademii Sztuk Plastycznych. Autor wybrał trudną technikę graficzną – litografię, zaliczaną do druku płaskiego, gdzie rysunek do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki. Wystawa zawiera kilkadziesiąt prac o różnej tematyce.
Muzea znów zapraszają do zwiedzania. Przy zachowaniu odpowiedniego dystansu, niewielkiej ilości osób w obiekcie i dezynfekcji rąk można bezpiecznie przenieść się do świata sztuki.
Opracowała: Beata Kalinowska
beatak.bursa1@gmail.com
Opublikowano: 12.06.2020 r.
cofnij