Film Marka Lechowicza - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Edukacja patriotyczna

BÓG - HONOR - OJCZYZNA
- realizacja projektu „Wieczna Pamięć”

    Dnia 28 września 2015 roku w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży odbyła się projekcja wyjątkowego filmu dokumentalnego pt: „Wygrać z przeznaczeniem” w reżyserii Pana Marka Lechowicza. Z filmu młodzież dowiedziała się o niezwykłej  historii 730 polskich dzieci, które przeżyły zsyłkę na Sybir wraz ze swoimi rodzinami w 1940 r. Przetrwały One okrucieństwa życia na Syberii, a następnie dotarły do tworzącej się w ZSRR armii generała Władysława Andersa. Stąd wraz z wojskiem przeszły przez Turkmenistan do Iranu, gdzie trafiły do domów dziecka: początkowo w Teheranie, a następnie w Isfahanie. Dzięki interwencji konsula II RP, rząd Nowej Zelandii zaoferował im pomoc. Dzieci zostały przetransportowane z Iranu do Wellington w Nowej Zelandii, gdzie w zdecydowanej większości pozostały.
    Ocaleni Bohaterowie z pogodą ducha opowiadają o dramatycznych swych losach i sile czerpanej z umiłowania wartości - Bóg Honor Ojczyzna - przekazanych im przez rodziców, których w większości utracili.
    Po projekcji Pan reżyser Marek Lechowicz rozmawiał z młodzieżą o Bohaterach filmu i okolicznościach tworzenia dzieła. Zachęcał także młodzież do głębszego poznawania faktów historycznych oraz dobrego wyboru oglądanych programów telewizyjnych.

Opracowała: Urszula Przesław

 
ostatnia akualizacja: 16.06.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego