żołnierze wyklęci - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Edukacja patriotyczna

Kultywujemy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych
2015 rok

    W Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży kultywujemy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. W tym roku, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Civitas Christiana i Klubem Patriotycznym, nasza młodzież włączyła się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych również poza placówką.
    W sobotę 28 lutego 2015 r. w I Biegu „Tropem wilczym” w pobliżu III Fortu w Piątnicy, w hołdzie ostatniemu Niezłomnemu Józefowi Franczakowi ps. „Lalek” i łomżyńskim „Wyklętym”, wychowanka Eliza Grzymała wywalczyła w kategorii kobiet drugie miejsce na podium, a Sebastian Dąbkowski uczestniczył w działaniach organizacyjnych.
    W niedzielę grupa dziewcząt i chłopców uczestniczyła we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Katedrze oraz Marszu Pamięci i Apelu Poległych.
    W poniedziałek 2 marca 2015 r. w bursie odbyła się Wieczornica pt: „Cześć Waszej Pamięci „Żołnierze Wyklęci”, w której udział wzięli: Prezes Stowarzyszenia Civitas Christiana Pan Tadeusz Kowalewski i Pan Bogusław Bazydło - autor filmu „Żołnierze Wyklęci” (ziemia łomżyńska - ocalić od zapomnienia), Wychowawcy i Wychowankowie.
    Wspólny program miał na celu kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie powszechnej wiedzy historycznej o działalności oddziałów II Konspiracji w latach 1944-1963 oraz poznanie i zgłębianie wiedzy historycznej dotyczącej historii Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Łomżyńskiej.
    Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania Preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Następnie wysłuchaliśmy montażu słowno
muzycznego zawierającego wiersze i piosenki: „Żołnierze Wyklęci”, „Patrol”, „Wilki”, „Panny Wyklęte”, „Miasto” w wykonaniu wychowanek: Sylwii Nerkowskiej, Elżbiety Jurskiej, Ewy Załuskiej, Pauliny Matejkowskiej, Weroniki Milewskiej i Adama Rogowskiego.
    W dalszej części programu Pan Tadeusz Kowalewski ze Stowarzyszenia Civitas Christiana podziękował za zaproszenie i w słowie skierowanym do zebranych wyraził potrzebę poznawania historii Polski, która przez dziesięciolecia była przemilczana albo fałszowana. Następnie Pan Bogusław Bazydło
twórca filmu pt: „Żołnierze Wyklęci” (ziemia łomżyńska - ocalić od zapomnienia), mówił o tragicznej historii „Żołnierzy Wyklętych”. Przypomniał sylwetki żołnierzy z podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, których władze PRL-u skazały na śmierć, zniesławienie i zapomnienie. W swojej wypowiedzi podkreślił, że z „Żołnierzy Niezłomnych” możemy być dumni i nie możemy się wstydzić swojej historii. To właśnie Ci, którzy zbrojnie przeciwstawiali się narzuconemu przez Związek Sowiecki komunistycznemu reżimowi i terrorowi w powojennej Polsce są prawdziwymi Bohaterami. Przykładem tego są Bohaterowie jego filmu. Wśród nich byli Bracia Kozłowscy, Kazimierz Żebrowski ps. „Bąk” - komendant AK Okręgu Białystok, Żołnierze I Brygady Podlaskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. „Bez przeszłości nie ma przyszłości. Przeszłość trzeba pamiętać i wskrzeszać” powiedział do nas przed śmiercią pan Władysław Dłużniewski ps.” Gołąb”.
    Swoim historycznym świadectwem podzieliła się wychowawczyni Pani Urszula Przesław, która powiedziała: „takimi Bohaterami byli także moi krewni Tadeusz Nowacki Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, zastrzelony w 21 roku życia w Zambrowie 5 grudnia 1945 r.- siostrzeniec łączniczki i kurierki AK ppor. dh Jadwigi Dziekońskiej ps. „Jadzia” (zastrzelona w Białymstoku 19 maja 1943 roku w wieku 27 lat) i łączniczki Heleny Dziekońskiej ps. „Sabina” aresztowanej po wojnie w 1945 roku w Łomży i wywiezionej do Stalinogorska.
    Na zakończenie uroczystości minutą ciszy uczciliśmy Pamięć o „Żołnierzach Niezłomnych”, a symboliczny znicz zapalony na grobie łączniczki AK Heleny Dziekońskiej ps. „Sabina” na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kopernika wyraził naszą wdzięczność za Ich żołnierski trud.
Oddajemy Cześć i Hołd Żołnierzom Niezłomnym. Chwała Bohaterom.

Przygotowała i opracowała:
U. Przesław


 
ostatnia akualizacja: 24.03.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego