AKCJA ZBIERANIA NAKRĘTEK WCIĄŻ TRWA - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

AKCJA ZBIERANIA NAKRĘTEK WCIĄŻ TRWA

Drodzy Wychowankowie!

    Pomimo nadzwyczajnej sytuacji, akcja zbierania plastikowych nakrętek prowadzona w naszej bursie trwa nadal. Rozglądajmy się pilnie po domowych zakamarkach i zbierajmy skrzętnie każdą nakrętkę. Gdy życie wróci do normalności, przywieziemy je do Bursy i jak zwykle przekażemy do Hospicjum Św. Ducha w Łomży. Myślę, że zwłaszcza teraz, gdy kryzys ekonomiczny może dotknąć każdego, pomoc chorym będzie jeszcze bardziej potrzebna.
    Zbieranie nakrętek to wciąż jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych. Nakrętki po napojach czy detergentach sprzedawane są firmie recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Producent może przetworzyć zebrane odpady na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane zostają z kolei na leczenie, rehabilitację lub sprzęt specjalistyczny dla potrzebującej osoby. Za każdy 1 kilogram zakrętek skup plastiku w ramach akcji płaci średnio od 50 gr. do 1 zł. Dlaczego akurat nakrętki? Bo są ciężkie i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń. Poza tym szkło jest niebezpieczne, metal kłopotliwy w zbiórce, a puszki niekoniecznie kojarzą się akcją społeczną. Plastikowe butelki są zbyt tanie i zajmują dużo więcej miejsca niż zakrętki.
    Zbieranie nakrętek jest promocją wychowania ekologicznego – nauką segregacji. Akcja przypomina wszystkim, że butelki należy wyrzucać, ale bez nakrętek. Nieprzestrzeganie tej zasady, to dla firmy recyklingowej koszmar – nie da się takiej butelki zgnieść, a odkręcenie każdej poszczególnej nakrętki nikomu się po prostu nie opłaca. Zgnieciona butelka zajmuje kilkakrotnie mniej miejsca, znika więc problem z magazynowaniem i kosztami transportu. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, więc w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu frakcji.
    Zbieranie nakrętek wciąga– dopóki firmy nie zaprzestaną skupu nakrętek akcja będzie prowadzona prawdopodobnie w nieskończoność.
A zatem – miłego wkręcania się w zbieranie nakrętek.


Opracowała: Jolanta Lubak
Opublikowano: 02.06.2020 r

cofnij


 
 
ostatnia akualizacja: 26.05.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego