Album - jesień w przyrodzie - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

JESIEŃ W PRZYRODZIE


    Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.
    Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące jesienne na półkuli północnej uznaje się wrzesień, październik i listopad, a na południowej marzec, kwiecień i maj.
   Jesień jest jedną z czterech najwspanialszych pór roku: kolorowa, szeleszcząca liśćmi, bardzo zmienna, czasem pachnie jeszcze latem, czasem jest szara i słotna a czasem mroźna. Obok wiosny, jest najwspanialszą porą do obserwowania zmian w przyrodzie. Wrzesień i październik to ostatni moment na wykorzystanie jeszcze ciepłych promieni słońca. Choć wieczory już bywają zimne i wychładza się ziemia, to jeszcze możemy z przyjemnością, poleżeć na trawie, zbierać kasztany, żołędzie i orzechy. Później zachwycać nas będzie feeria barw na drzewach, które podziwiać można nawet z okna. Ale zabawę daje dopiero szuranie na zasypanej liśćmi ścieżce, a nawet obrzucanie się świeżo spadłymi z drzew liśćmi. A później przychodzą już jesienne słoty, jest zimno i wilgotno, a całości dopełnia brak słońca, które pod koniec listopada rozświetla mrok tylko przez ok. 8 godzin. Astronomiczna jesień kończy się dopiero 22 grudnia.
    Jesień jest bardzo ciekawą porą roku, bo zmienia się otaczająca nas przyroda. Ptaki odlatują do ciepłych krajów. Pierwsze żegnają się z nami bociany, jaskółki, szpaki, dzikie kaczki, a żurawie i gęsi zbierają się w klucze i odlatują jako ostatnie. Wiewiórki zbierają zapasy jedzenia, bobry przez całe lato i jesień zapełniają swe spiżarnie w żeremiach. Jesień to również czas prac rolników. Pola po żniwach są już zaorane. Rolnicy kopią ziemniaki, buraki i ścinają kukurydzę. Jesienią nie brakuje też zajęć w ogrodzie. Zbieramy dynie, kapustę, wykopujemy marchew, pietruszkę, seler, por i buraczki.
    I chociaż słońce kryje się wcześniej za horyzontem i często pada deszcz, to zachęcamy Was do wychodzenia z domu, spacerowania, obserwowania, zbierania darów natury. Spotkajmy się w lesie lub parku!
    Wychowanki z gr. III wraz z wychowawcą skorzystały z jesiennych spacerów i obserwowania zmian w przyrodzie. Tylko w związku z pandemią każda osoba spacerowała w swoim środowisku. Celem tych wypraw było ukazanie jesieni-przyrody w obiektywie. W ten sposób powstał wspólny album „Jesień w przyrodzie”. Zachęcamy do obejrzenia tego albumu.

Opracowała L. Stpiczyńska


Zobacz album


cofnij

 
 
ostatnia akualizacja: 24.03.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego