Cześć ich pamięci - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Cześć Ich Pamięci
2016


    12 września 2016 roku wychowanki grupy IV Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży: A. Zalewska, M. Gąska, K. Gąska, W. Witkowska, A. Ramotowska, A. Cwalina, A. Jemielity oddały hołd Żołnierzom II wojny światowej walczącym z niemieckim okupantem oraz ludności cywilnej doświadczonej wywózką na Sybir przez sowieckiego okupanta. Dziewczęta na cmentarzu katedralnym uporządkowały groby i zapaliły symbolicznie znicze Pamięci Sybirakom i Żołnierzom AK: Pani Irenie Ochman, Helenie i Aleksandrowi Grochowskim oraz Panu Stanisławowi Dardzińskiemu z 33 Pułku Piechoty.
    Gawęda przy grobach przybliżyła sylwetki Bohaterów i pogłębiła wiedzę historyczną młodzieży o wiadomości na temat represji wobec ludności polskiej na ziemi II Rzeczypospolitej okupowanej przez ZSRR po 17 września 1939 roku i ogromnego dramatu losów Polski wynikającego z jej zetknięcia się z sowieckim totalitaryzmem.
Pamiętamy i jesteśmy dumni z ludzi Sybiru, którzy na nieludzkiej ziemi każdego dnia dawali przykład odwagi i determinacji oraz ludzkiej solidarności.

Opracowała: Urszula Przesław


 
ostatnia akualizacja: 26.05.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego