Dożynki na Litwie 2017 - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Dożynki na Litwie 2017


    W dniach 15-18 września 2017 r. na zaproszenie Mera samorządu solecznickiego Pana Zdzisława Palewicza delegacja z Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży uczestniczyła w „Dożynkach 2017”. W bogatym programie pobytu przewidziane były również wycieczki i imprezy kulturalne.
    W sobotę w godzinach przedpołudniowych nasza delegacja uczestniczyła w wycieczce z przewodnikiem do Wilna. W żołnierskiej kwaterze wileńskiej Rossy, gdzie zgodnie z testamentową wolą Marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce uczciliśmy pamięć wszystkich Polaków, którzy polegli na polach walki i spoczywających na Rossie. Następnie udaliśmy się do Ostrej Bramy i zabytkowych obiektów Wilna. Po południu obejrzeliśmy spektakle teatralne w jakparku miejskim w Solecznikach prezentowane przez kijowski teatr uliczny „Highlights” i lwowski akademicki teatr „Woskresinnia” (między innymi).
    W niedzielę zgodnie z tradycją o godzinie 12 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej Dziękczynnej asystowanej przez kilku księży z parafii podwileńskich, w czasie której poświęcono chleb i wieńce dożynkowe.
    Po uroczystości religijnej dalszemu przebiegowi Święta Plonów towarzyszyła piknikowa atmosfera. Część zgromadzonych została pod sceną, gdzie odbywały się koncerty zespołów z różnych państw i konkursy, a część wybrała się na zwiedzanie stoisk rzemieślniczych i zagród dożynkowych, w których panowała niezwykła gościnność. Na zakończenie wystąpił zespół z Polski „Zakopower”.
    Ponadto mieliśmy możliwość zwiedzić polskie szkoły. Szczególnie miło i serdecznie zostaliśmy powitani przez dyrektora polskiej szkoły w Czużakampie Pana Jana Możejko. Wspólne spotkanie z Kadrą Pedagogiczną, wychowawczynią Panią Janiną Fiedorowic i uczniami szkoły, którzy gościli w bursie jako uczestnicy kolonii „Lato z Polską”, dostarczyło nam głębokich wzruszeń i refleksji.
    Za okazaną nam serdeczną gościnność i wielkie serce wyrażamy wszystkim gorące podziękowanie.

Opracowali: A. Korytkowska, U. Przesław i J. Pogorzelski

 
ostatnia akualizacja: 26.05.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego