Droga do Niepodległej - 2017 - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Edukacja patriotyczna


Droga do Niepodległej - 2017

    14 listopada 2017 roku o godz. 17.30 w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży odbyła się Wieczornica Patriotyczna z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
    W uroczystości wzięli udział zaproszeni Sybiracy: Pani Danuta Pieńkowska
Wolfart, Pan Jerzy Szymanowski i Pan Adam Frąckiewicz oraz Pan Michał Kaczyński - pracownik Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział Łomża, wokaliści Zespołu 5-tka: Pani Sara Konert - autorka tekstów piosenek, Pani Aneta Konert i Pan Łukasz Grądzki, Pani Aneta Korytkowska wicedyrektor bursy, Pan Jacek Pogorzelski Dyrektor Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży, Wychowawcy i Młodzież oraz Goście spoza bursy.
    Na wstępie wezwani do pamięci o Tych, którzy oddali swe życie, abyśmy mogli żyć w  wolnej i niepodległej Ojczyźnie, odśpiewaliśmy wspólnie Hymn Polski.
Następnie wychowanki Natalia F. i Wiktoria S. zarecytowały wiersze: Edwarda Słońskiego pt: „Ta, co nie zginęła” i Tadeusza Różewicza pt:  „Oblicze Ojczyzny”, po których Katarzyna  J. i Aleksandra Ch. zaśpiewały piosenki patriotyczne z repertuaru Pati Sokół pt: „Miasto 44”- i Panien Wyklętych pt: „Noc”.
    W dalszej części wieczoru historyk Pan Michał Kaczyński przedstawił postacie i wydarzenia związane z historią Polski w czasie zaborów i I wojny światowej. Szczególnie cenne i ciekawe były dla słuchaczy informacje z okresu 1914-1918 o wydarzeniach na Ziemi Łomżyńskiej oraz Leonie Kaliwodzie komendancie X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży, który zginął podczas próby rozbrojenia niemieckich żołnierzy 11 listopada 1918 roku.
    Wokalistki Zespołu 5-tka: Pani Sara Konert i Aneta Konert wraz z akustykiem Panem Łukaszem Grądzkim wykonały kilka patriotycznych utworów, po których obejrzeliśmy teledysk „Ty mnie żywej nie weźmiesz”- poświęcony Bohaterce z Konarzyc ppor. Jadwidze Dziekońskiej „Jadzia”.
    Uroczystość zakończyła się wręczeniem podziękowań i kwiatów. Młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicz Pamięci na grobie żołnierskim na Cmentarzu Katedralnym w Łomży.
Chylimy czoła przed Tymi, którzy oddali życie za wolną Polskę.
Cześć i Chwała Bohaterom.

Opracowała: Urszula Przesław


 
ostatnia akualizacja: 26.05.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego