Nauczyciele Wolności - 2018 - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Edukacja patriotyczna


Nauczyciele Wolności - 2018


    Dnia 23 października 2018 roku w Bursie Szkolnej Nr 1 odbyła się wieczornica patriotyczna poświęcona Nauczycielom Wolności: Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu - Prymasowi Tysiąclecia - w 65 rocznicę uwięzienia w Stoczku Klasztornym, Papieżowi św. Janowi Pawłowi II - w 40 rocznicę wyboru na tron papieski i bł. Ks. Jerzemu Popiełuszce - w 34 rocznicę zamordowania przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
    W rocznicę niezapomnianych i ważnych
dla nas Polaków wydarzeń składamy hołd wielkim Polakom, którzy zmagali się z komunistycznym reżimem. Ofiarnie, z narażeniem życia służyli Polsce konsekwentnie upominając się o obecność wartości ewangelicznych w życiu społecznym Polaków, walczyli o prawdę i poszanowanie godności człowieka i jego praw.
    W uroczystości wzięła udział młodzież ze wszystkich grup wychowawczych, pani Aneta Korytkowska - zastępca dyrektora bursy, wychowawcy i zaproszeni goście - prezes dr Tadeusz Kowalewski i członkowie Stowarzyszenia Katolickiego Civitas Christiana, którego patronem jest Kardynał Stefan Wyszyński.
    W pierwszej części Adam W. zaprezentował życiorys księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, po którym wysłuchaliśmy fragmentu homilii Prymasa „Wszystko, co stanowi Polskę” i treści ”Aktu osobistego oddania się  Matce Bożej” oraz obejrzeliśmy krótką prezentację. Następnie Ada M. zaśpiewała „Psalm Kochania” Piotra Rubika.
    W drugiej części poświęconej św. Janowi Pawłowi II wysłuchaliśmy recytacji fragmentu „Tryptyku Rzymskiego” Karola Wojtyły pt: „Zdumienie” w wykonaniu Dariusza Wójcika. O faktach z życia Karola Wojtyły i niezwykłych historiach pontyfikatu papieża opowiedziały: Zuzanna G., Natalia B. i Patrycja L. oraz soliści „Muzycznej biografii polskiego papieża” - Jacka Cygana. Piosenki pt: „Polskie kwiaty” i „Tak mówił papież” zaprezentowały Iza Sz. i Aleksandra J. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń św. Jana Pawła II pt: „Barka”
    Trzecia część montażu poświęcona była męczennikowi kościoła katolickiego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Życiorys Księdza Jerzego przedstawił Paweł K. Następnie Monika B. przeczytała rozważania z trzeciej Tajemnicy bolesnej różańca świętego, odmówionego przez kapelana Solidarności po ostatniej mszy świętej odprawionej w Bydgoszczy przed zamordowaniem 19 października 1984 roku. „…Zwyciężać zło dobrem, to zachować wierność prawdzie… . Musimy nauczyć się odróżniać kłamstwo od prawdy… . Obowiązek chrześcijanina, to stać przy prawdzie, choćby miała ona wiele kosztować. Bo za prawdę się płaci, tylko plewy nic nie kosztują. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapłacić”. Po rozważaniach Adam D. wyrecytował wiersz pt: „Matka Boleściwa”. Wychowanki Majka Sz., Kasia J. i Patrycja Ch. zaśpiewały pieśni pt: „Ojczyzno ma” ks. Karola Dąbrowskiego, „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Jaskółka” Stana Borysa.
    Na zakończenie wszyscy zgromadzeni otrzymali od gości ze Stowarzyszenia Civitas Christiana obrazki z wizerunkiem i modlitwą o beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Opracowała: Urszula Przesław

Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
Szukał ludzi gotowych pójść za Nim;
By łowić serca Słów Bożych prawdą.

cofnij


 
ostatnia akualizacja: 16.06.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego