Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych - 2017 - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Edukacja patriotyczna

„Ponieważ żyli prawem wilka,
Historia o Nich głucho milczy…”

(Zbigniew Herbert)

Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych - 2017

    W tym roku młodzież Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży, aby uczcić Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, uczestniczyła w różnych formach upamiętnienia bohaterów. W czwartek 23 lutego 2017 r. w Domku Pastora w Łomży obejrzeliśmy film pt: „Zapora” przedstawiający sylwetkę Mieczysława Dekutowskiego, prezentowany przez IPN Białystok. W niedzielę 26 lutego uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
    1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Katedralnym zapaliliśmy Znicz Pamięci Żołnierzom Niezłomnym. Wieczorem w Centrum Katolickim wysłuchaliśmy interesującego wykładu Pana Dariusza Syrnickiego poświęconego Żołnierzom Wyklętym Ziemi Łomżyńskiej z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Wydarzenia zorganizowane były przez Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej.
    W czwartek 2 marca 2017 r. w świetlicy Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży w hołdzie Żołnierzom Wyklętym odbyła się projekcja filmu pt: „Historia Roja, czyli z ziemi lepiej słychać” w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Losy 20 letniego Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” dowódcy oddziału partyzanckiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który od 1945 roku przez 6 lat kontynuował walkę o Polskę z sowieckim okupantem siejąc postrach wśród funkcjonariuszy SB i kolaborantów na Mazowszu, rozbudziły zainteresowanie młodzieży prawdziwą historią Polski.

Cześć i Chwała Bohaterom. Dziękujemy Wam za Wolność.

       Opracowała: Urszula Przesław

 
ostatnia akualizacja: 16.06.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego