Spotkanie z Sybirakiem Panem Jerzym Szymanowskim - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Edukacja patriotyczna

Zadanie: Spotkanie z Sybirakiem Panem Jerzym Szymanowskim
„….Bo naród bez pamięci przestaje być narodem…”
                                                                            Marian Jonkajtys
                                                           (fr. wiersza pt: „Litania do Matki Boskiej”)

    Dnia 22 września 2015 roku zrealizowaliśmy kolejne zadanie z Projektu „Wieczna Pamięć”. Licznie zgromadzona młodzież z Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży wraz z wychowawcami uczestniczyła w spotkaniu z Sybirakiem Panem Jerzym Szymanowskim.
    Celem spotkania było zainteresowanie młodzieży historią Polski, utrwalanie prawdy historycznej o zesłaniach i zesłańcach na Sybir w XX wieku oraz oddanie hołdu i czci Sybirakom.
    Na początku uroczystości wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Związku Sybiraków, a następnie Pan Jerzy Szymanowski pokrótce zinterpretował jego treść, po czym odczytując wiersz „Co to jest Syberia?” Mariana Jonkajtysa przedstawił rys historyczny Syberii
„historii polskich doznań martyrologicznych…”. Przypomniał, że gehenna Polaków rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy to Niemcy zaatakowali nas od zachodu, a 17 września 1939 roku Sowieci uderzyli od Wschodu, zmierzając do zagłady polskiego narodu. Świadczyły o tym wielkie deportacje: z 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz z czerwca 1941, jak również mniejsze, które trwały do 1956 roku.
    Następnie w oparciu o własne przeżycia i doświadczenia oraz wspomnienia najbliższych, przekazał nam wiedzę o tamtych czasach. Opowiadał o transporcie w bydlęcych wagonach, głodzie, chorobach, trudnych warunkach bytowania, ciężkiej katorżniczej pracy kobiet, mężczyzn, dzieci.
    Ze wzruszeniem opowiadał o polskich dzieciach
małych Sybirakach, które umierały z głodu, zimna, chorób w czasie transportu czy w oblodzonych ziemiankach. O Matkach Sybiraczkach sponiewieranych głodem i pracą ponad siły, by ochronić swoje dzieci od śmierci głodowej i wynarodowienia. Szczególne wzruszenie budziło wspomnienie własnej matki, która wywieziona z Nim -dwutygodniowym niemowlęciem - przetrwała gehennę, by powrócić do ukochanej Ojczyzny. Wspomnienia te i wzruszający wiersz o „Matce Sybiraczce” Mariana Jonkajtysa dostarczyły słuchaczom głębokiej refleksji.
    Podsumowując swoje wystąpienie Pan Szymanowski przeprowadził wśród młodzieży krótki konkurs wiedzy o deportacjach Polaków na Syberię, zwycięzcom wręczył pamiątki historyczne.
    Na zakończenie życzył młodzieży życia w pokoju i realizacji swoich marzeń, prosząc jednocześnie, aby pielęgnowała pamięć o Sybirakach i wiedzę o tragicznych wydarzeniach przekazywała kolejnym pokoleniom.
    Wychowankowie z szacunkiem podziękowali Gościowi za przybycie i świadectwo tułaczego życia, życząc dużo zdrowia na długie lata życia.

          Pamięć o tragedii Sybiru winna być zawsze żywa!

Opracowała: Urszula Przesław

 
ostatnia akualizacja: 24.03.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego