Wieczór pieśni patriotycznej - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Edukacja patriotyczna

Wieczór pieśni patriotycznej


…Jak myśl sprzed lat
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma…

    14 listopada 2016 roku w świetlicy Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży w godzinach popołudniowych młodzież wraz z wychowawcami spotkała się na „Wieczorze pieśni patriotycznej” z okazji 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na program spotkania złożyły się pieśni, teledyski i wiersz pt: „Kaczeńce” Ryszarda Awsiuka.
    Spotkanie rozpoczęliśmy Hymnem Polski. Następnie w repertuarze pieśni z różnych okresów Rzeczypospolitej znalazły się: „Pierwsza Kadrowa”, „Przybyli ułani”, „Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota”, „Jak długo w sercach naszych”, „Serce w plecaku”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Wspólne śpiewanie integrowało licznie zgromadzoną młodzież i umożliwiło uczenie się tekstów pieśni patriotycznych.
    W dalszej części wieczoru zaprezentowane zostały teledyski: „Żeby Polska była Polską, „Ty mnie żywej nie weźmiesz” i „Biały Krzyż”, które skłaniały do refleksji o bohaterskich czynach Polaków w walce o niepodległość Ojczyzny i obronie odrodzonego Państwa.
    Na zakończenie spotkania krótka narracja o żołnierzu AK podporucznik Jadwidze Dziekońskiej ps. „Jadzia” nawiązująca do setnej rocznicy urodzin, recytacja wiersza pt: „Kaczeńce” Ryszarda Awsiuka oraz teledysk „Ty mnie żywej nie weźmiesz”, umożliwiły zebranym poznanie faktów historycznych i lirycznych wspomnień o niezapomnianej Bohaterce Ziemi Łomżyńskiej.

…Kaczeńce, złote kaczeńce,
Krwią Twą podlane obficie.
Wieki przetrwają na polskiej łące
Sławiąc za Polskę oddane życie.

Opracowała: Urszula Przesław

 
ostatnia akualizacja: 26.05.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego