Wigilia 2016 - Bursa Szkolna Nr 1 w Łomży

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Pójdźmy za Gwiazdą
Boże Narodzenie 2016

    W Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży 20 grudnia 2016 roku w klimacie Świąt Bożego Narodzenia i blasku choinkowych świec dyrekcja, pracownicy i młodzież zgromadziła się na wspólnej Wieczerzy Wigilijnej.
    Na wstępie wychowanka W. Borawska zaprosiła wszystkich do przeniesienia się myślą i sercem do Betlejem „by rozważyć tajemnicę Bożego Narodzenia, podążyć jak Mędrcy ze wschodu za Gwiazdą Betlejemską”. Następnie wychowanek A. Rogowski odczytał Ewangelię według św. Łukasza (Ł-k 2-14).
    W dalszej części młodzież zaprezentowała jasełka według scenariusza „Pójdźmy za Gwiazdą”, które dostarczyły głębokich duchowych przeżyć. W przedstawieniu wzięli udział: I. Rogowska, W. Borawska, A. Mieczkowska, J. Niecikowska, A. Ramotowska, D. Zielińska, M. Gąska, N. Farfułowska, A. Cwalina, R. Maszkiewicz, M. Jabłońska, R. Pisiak, R. Karwowski i A. Chaberek.
    W. Kondracka, A. Mieczkowska, K. Jerzyło i W. Witkowska zaśpiewały kolędy: „Kolęda dla nieobecnych”, „W żłobie leży”, „O Gwiazdo Betlejemska”, „Maleńka Miłość”. Jasełka uświetniła muzyka płynąca z harmonii (pedałowej) w wykonaniu H. Górskiego.
    Jasełka rozbudziły refleksję nad wyborami i postępowaniem współczesnego człowieka. Jakimi wartościami żyje współczesny człowiek? W czym upatruje szczęście? Co wybiera? Za jaką idzie gwiazdą? Dla kogo świeci Betlejemska Gwiazda? Kto
idzie za jej blaskiem, który prowadzi do Chrystusa prawdziwej światłości naszego życia?
    Pieniądze, sława, kariera i sukcesy, fortuna i szmal, nie stanowią szczęścia lecz w końcowym efekcie uganiania się za nimi sprawiają, że człowiek czuje się samotny, oszukany, nie czuje się bezpiecznie, nie czuje się szczęśliwy, nie potrafi cieszyć się życiem. Dopiero odrzucenie uczynków ciemności: hazardu, wróżb, horoskopów, kasy, narkotyków, alkoholu sprzyja przyobleczeniu się w zbroję światła: „Pan moim światłem i zbawieniem moim, kogo miałbym się lękać? Pan obrońcą mego życia, przed kim miałbym czuć trwogę?”
    Życie każdego z nas jest wędrówką, poszukiwaniem wartości:
prawdy, wiary, pokoju, miłości, dobroci, życzliwości i przyjaźni. Wartości, które dla wielu w dzisiejszym świecie straciły już znaczenie. Potrzebujemy Chrystusa w naszym codziennym życiu. Życie każdego człowieka potrzebuje światła: „Szczęśliwy człowiek, który złożył nadzieje w Panu, który pozwala światłu Chrystusa wejść do swego serca, aby móc lepiej zrozumieć samego siebie i móc pokochać innych ludzi”.
    Na zakończenie części artystycznej młodzież złożyła życzenia radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz pięknych, pełnych miłości dni w Nowym roku 2017 i zaśpiewała  wspólnie kolędę „Z narodzenia Pana”.
    Po jasełkach pan dyrektor Jacek Pogorzelski wraz z wychowankami z Samorządu pożegnał uroczyście Panią intendentkę Marię Kołakowską, która po kilkudziesięciu latach pracy w bursie odeszła na zasłużoną emeryturę. Następnie złożył wszystkim życzenia świąteczne i zaprosił do miłego spędzenia dalszej części wieczoru. Później podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia, po czym zasiedliśmy do wieczerzy. Na pięknie udekorowanych stołach królowały tradycyjne smaczne potrawy wigilijne przygotowane przez panie pracujące w kuchni: pierogi, paszteciki z grzybami, barszcz czerwony, kapusta z grzybami, śledzie, ryba po grecku, kompot. Nie zabrakło również wspólnego kolędowana w grupach.
    Dekoracje okolicznościowe budziły refleksje i wprowadzały nas w niepowtarzalną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Byli też tradycyjni niespodziewani goście - na jasełka przyszły krewne wychowanek. Wieczerza zakończyła się w miłym świątecznym nastroju. Za organizację uroczystości odpowiedzialne były wychowawczynie: Urszula Przesław i Barbara Szrajber.

Opracowała: Urszula Przesław


 
ostatnia akualizacja: 16.06.2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego